Dobry psycholog z Gdynii. Fachowa pomoc psychologiczna. Sprawdź sam!

CHOROBA NOWOTWOROWA – CZY RZECZYWIŚCIE WSZYSTKO STRACONE?

Wielu ludzi obawia się choroby nowotworowej. Skoro lęk przed nią jest zjawiskiem tak często spotykanym, może warto dowiedzieć się, na czym ona polega. Otóż, przyczyną raka jest, posługując się niemedycznym określeniem, „zwariowanie” komórek własnego ciała, które w sposób niekontrolowany zaczynają się rozmnażać, stwarzając tym samym przerost organu, w skład którego wchodzą. Te zmutowane komórki są zwykle bardzo ekspansywne i niekiedy dążą do ulokowania się także w innych częściach ciała, stając się także dla nich zagrożeniem.

Moje rozważania ograniczę do często występującego raka piersi, z którym tak trudno jest się pogodzić. Wokół tego problemu nagromadziło się już wiele badań wskazujących na to, że obciążenie emocjonalne kobiety dotkniętej tym schorzeniem jest tak wielkie, że niejednokrotnie zagraża jej życiu. Stwierdzono jednoznacznie, że szanse na przeżycie próbnych pięciu lat po operacji mają tylko te kobiety, które są psychicznie wspierane i otaczane miłością przez kogoś bliskiego. Okazuje się, że Musica Medica jest metodą, która doskonale może wspomóc pacjentkę w tym niewątpliwie ciężkim dla niej czasie. Staje się czymś w rodzaju „wyspy ukojenia” w tym okresie niepewności, bólu i lęku.

Musica Medica może być także stosowana przy chemioterapii czy naświetlaniu, któremu pacjenci z chorobą nowotworową są regularnie poddawani. Udającej się na naświetlania osobie relaks spowodowany słuchaniem i odczuwaniem ulubionej muzyki pozwala łatwiej znieść ten przykry zabieg. Pacjenci bardzo sobie chwalą ten rodzaj terapii. Jest dla nich ważne, że lekarz, pytając o to, jaki rodzaj muzyki lubią najbardziej, wyraża zainteresowanie także duchową stroną ich człowieczeństwa.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.