Dobry psycholog z Gdynii. Fachowa pomoc psychologiczna. Sprawdź sam!

DYNAMIKA I ROZWÓJ EGZYSTENCJI CZ. II

Dasein-analiza nigdy nie traci z pola widzenia podstawowej świadomości Istnienia (Beingness) oraz faktu, iż od egzystencji człowieka oczekuje się, by była sferą prześwitu (luminated realm), w której to, co ma zaistnieć, może faktycznie rozbłysnąć, wyłonić się i ukazać jako zjawisko, to jest jako to, co się ujawnia (1963, s. 80).

Czy możliwości ludzkie są nieograniczone? Czy ludzie mogą być tacy, jacy tylko chcą? Nie, ponieważ egzystencja ma zawsze swą osnowę – wrzucenie w świat, z którą należy się liczyć. Osnowa ta w określony sposób ogranicza możliwości jednostki. Poza tym mamy do czynienia z oddziaływaniem środowiska rodzinnego, a także późniejszego środowiska, pod wpływem którego wrodzone możliwości egzystencji pomnażają się lub redukują. Boss, na przykład, twierdzi, iż: „Jedyną sferą, w której możliwości egzystencjalne dziecka mogą się realizować w zdrowy sposób, są takie relacje między rodzicami a dzieckiem, które są dostatecznie otwarte wobec wrodzonej natury dziecka” (1963, s. 207).

Druga odpowiedź na pytanie, dlaczego ludzie cierpią, skoro są wolni, jest nawet bardziej drastyczna. Ludzie, mimo wszystko, są w stanie przezwyciężyć urazy odniesione w dzieciństwie i późniejszym okresie ich egzystencji. (Na przykład Viktor Franki w książce The doctor and the soul, 1969 – Lekarz i dusza, opisuje, jak niektórzy więźniowie obozów koncentracyjnych przekraczali koszmar swej egzystencji). Ludzie mogą przeistaczać się z osób chorych egzystencjalnie w osoby zdrowe. Zawsze istnieje możliwość zmiany własnej egzystencji, odkrycia i otwarcia całkowicie nowego świata.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.