Dobry psycholog z Gdynii. Fachowa pomoc psychologiczna. Sprawdź sam!

Historia Tymoteusza – zdolnego ucznia

Zwróć uwagę na przekonania dotyczące przyczyny i skutku, jakie znajdują swój wyraz w poniższej opowieści, napisanej przez nauczyciela. Zwróć także uwagę na wynikający z niej wniosek, że uczniowie zmieniają się, jeśli przedtem zmienią się nauczyciele, oraz że uczymy się tego, co ćwiczymy. ‚

Tymoteusz był zdolnym chłopcem, chociaż – jako jego nauczyciel języka ojczystego – muszę przyznać, że oceny, jakie wystawiłem mu na koniec dwóch pierwszych okresów, w żadnym razie nie odzwierciedlały jego wrodzonych zdolności.

W uwagach, które wpisywałem do jego dzienniczka, wyrażałem opinie na temat jego obojętności, niechętnej postawy, oraz braku wysiłku z jego strony. Gdy dzienniczek Tyma z drugą kolejną uwagą wrócił do mnie. zauważyłem, że ojciec chłopca w miejscu przeznaczonym na odpowiedź rodziców wpisał gorzki komentarz: ..Ja także jestem niezadowolony”.

Jednakże w lutym sytuacja uległa znacznej zmianie. Dowiedziałem się przypadkiem. że Tym interesuje się tenisem. Poprosiłem go, żeby został po szkole i w rozmowie wspomniałem mu o kilku ważnych turniejach, jakie oglądałem.

Ze względu na okazane przez niego zainteresowanie, zaprosiłem go na sobotnie popołudnie do swego domu. aby spotkał się z moim najstarszym synem, który był dość znany jako miejscowy mistrz tenisa. Gdy po pokazie różnych uderzeń tenisowych Tym wychodził z mego domu, dźwigał z pół tuzina książek poświęconych technice i strategii tej gry.

Potem często zostawał po lekcjach, by porozmawiać ze mną o swych lekturach. Z wielkim zapałem zaczął wygłaszać kolegom z klasy całe referaty o swym hobby. Napisał kilka artykułów o etyce gry w tenisa i o naukach, jakie wpływają z dziejów życia wielkich mistrzów tej dyscypliny. Swój artykuł o etyce musiał poprawiać i przepisywać co najmniej dwanaście razy, zanim został on przyjęty do druku w szkolnym magazynie literackim.

Jestem przekonany, że w ciągu następnych sześciu tygodni nikt w jego klasie nie czytał ani nie pisał więcej od niego. Jego koledzy uzyskali wszechstronną wiedzę w zakresie teorii tenisa.

Kiedy podsumowałem stopnie Tyma przy wystawianiu następnego świadectwa, byłem zaskoczony przekonawszy się, jak wielkie postępy poczynił on pod względem swych wiadomości o języku ojczystym i umiejętności posługiwania się nim. Po wpisaniu mu oceny do dzienniczka napisałem: „Tymoteusz poczynił ostatnio szybkie postępy jako uczeń i gratuluję mu”. Wkrótce przyszła odpowiedź od jego ojca: „Jest Pan zbyt łaskawy dla mego syna. Sir. To Panu należy pogratulować szybkich postępów, które poczynił Pan ostatnio jako nauczyciel”.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.