Dobry psycholog z Gdynii. Fachowa pomoc psychologiczna. Sprawdź sam!

Myśliciele Zachodu od czasów greckich i rzymskich – kontynuacja

Plotyńska wersja ekstazy zgadza się z takimi klasycznymi hinduskimi tekstami, jak Jogasutry autorstwa Patańdżalego, głoszącymi, że osoba, która przekroczy zwykłe ograniczenia swego ciała, zmysłów i umysłu, dostąpi odmiennego stanu istnienia polegającego na ekstatycznej jedności z Bogiem. Ta sama doktryna stała się częścią psychologii chrześcijańskiej i pojawia się w takiej czy innej formie w pismach św. Antoniego Egipcjanina (Waddell, 1971), św. Jana od Krzyża (1958) i Mistrza Eckhardta (Blakney, 1941), nie wymieniając innych.

Wraz z powstaniem nauk przyrodniczych filozofię i naukę Zachodu zdominowało stanowisko pozytywistyczne. Dla postępowych myślicieli mistyczny aspekt religii jeśli nie sama religia – stał się niemodny. Zachodnia filozofia ma swe korzenie w tradycji pozytywistycznej i ogólnie biorąc psychologowie od zarania kierowali swe zainteresowania w innym kierunku niż mistycy religijni. W XIX wieku myśl Wschodu miała mały wpływ na początkujących psychologów owych czasów, natomiast w większym stopniu oddziaływała na filozofów i poetów. Pisma transcendentalistów, takich jak Emerson i Thoreau, oraz poezja Walta Whitmana są przeniknięte sformułowaniami i pojęciami zaczerpniętymi ze Wschodu.

William James, jeden z najznakomitszych psychologów amerykańskich XIX wieku, żywo interesował się religiami zarówno Wschodu, jak i Zachodu. Wspierał Vivekanandę, hinduskiego Swami, który odbywał podróż po Ameryce po swoim wystąpieniu na Światowym Kongresie Religijnym w roku 1893. Religia i okultyzm fascynowały Jamesa: jego książka The varieties of religious experience (1961 Różnorodność doświadczenia religijnego) pozostanie klasycznym dziełem z dziedziny psychologii religii. Ponieważ jednak myśl Wschodu jest w wielkiej mierze przepojona religią, większość psychologów zachodnich, zasugerowanych naukowym ukierunkowaniem współczesnej psychologii, pomijała nauki twórców psychologii Wschodu.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.