Dobry psycholog z Gdynii. Fachowa pomoc psychologiczna. Sprawdź sam!

ODKRYCIE I WYNALAZEK

Kultura rzadko jest statyczna: zmieniają się zarówno jej aspekty materialne, jak i niematerialne (patrz rozdz. 3). Samochód i samolot, nie wspominając o instalacji wodno-kanalizacyjnej w nowoczesnych mieszkaniach, zmieniły charakter życia społecznego. W podobny sposób różnią się nowoczesne normy „grzeczności” (uprzejmość i maniery) od norm obowiązujących w średniowieczu (Elias, 1978). Zmiany te zachodzą dzięki kilku procesom kulturowym: odkryciom, wynalazkom i dyfuzji.

Odsłonięcie jakiejś istniejącej idei lub prawa nazywane jest odkryciem. W tym procesie innowacji kulturowej odkrywa się coś nowego. Odkryciem jest prawo ciążenia: grawitacja zawsze istniała, ale dopiero w pewnym momencie czasu uczeni mogli zrozumieć jej naturę i oddziaływanie. Odkryciem było również zdanie sobie sprawy, że niektóre pierwiastki chemiczne ulegają rozpadowi radioaktywnemu.

Wynalazek to nowe wykorzystanie lub nowe zestawienie istniejącej wiedzy. Wynalazkiem był samochód: wykorzystano tu istniejącą wiedzę m.in. o kontrolowanym spalaniu i przekładniach do konstrukcji czegoś nowego.

Samoloty, komputery i wieżowce są przykładami wynalazków materialnych. Niematerialne aspekty kultury również mogą zostać „wynalezione”. Przykładami takich kulturowych wynalazków są: alfabet, biurokracja oraz normy i instytucje społeczne.

Wynalazek rzadko jest rezultatem jednego aktu stwórczego. Zazwyczaj wynalezienie czegoś trwa przez pewien czas i jest konsekwencją akumulacji wiedzy. Ponadto, wynalazki prowadzą do kolejnych wynalazków. Im więcej istnieje wynalazków, tym szybciej powstają nowe wynalazki.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.