Dobry psycholog z Gdynii. Fachowa pomoc psychologiczna. Sprawdź sam!

ROZWÓJ GRUCZOŁÓW DOKREWNYCH CZ. II

Kości nadgarstka małego dziecka są nie tylko małe, ale i miękkie (chrząstkowe, nieskostniałe). W toku rozwoju kości zwiększają swoją objętość i gęstość (stają się twarde i kruch.e). Rysunek 69 przedstawia proces rozwoju kości ręki. W rozwoju tym dziewczęta w każdym wieku wyprzedzają chłopców (kostnienie chrząstek, kształtowanie się kostek nadgarstka, połączeń stawowych itd.). W wieku 4 lat jest to wyprzedzenie o 1 rok. Jakkolwiek od 7 r.ż. ręce chłopców stają się większe niż ręce dziewcząt, to jednak pod względem dojrzałości kostnej dziewczęta jeszcze w wieku 14:9 wyprzedzają chłopców o ok. 2 lata (por. Cole, 1965, s. 39 – 40).

Gruczoły wydzielania wewnętrznego działają na zasadzie samoregu- lacji w ścisłym współdziałaniu z układem nerwowym. Niedobór hormonów „drugiego rzędu” wpływa pobudzająco na przysadkę mózgową w kierunku wytwarzania hormonów „pierwszego rzędu”, zaś nadmiar hormonów „drugiego rzędu” działa hamująco na pracę przysadki mózgowej. Ścisły związek układu hormonalnego organizmu z układem nerwowym wyraża się anatomicznie sąsiedztwem przysadki mózgowej z podwzgórzem (hypothalamus). i połączeniem tych dwóch organów za pomocą włókien nerwowych i naczyń krwionośnych. Bodźce nerwowe pochodzące z narządów wewnętrznych lub kory mózgowej działają dzięki temu pobudzająco lub hamująco na produkcję hormonów przez przysadkę mózgową. I odwrotnie, hormony dostające się do krwi oddziałują na funkcje układu nerwowego (Popielski, 1957, s. 17 – 27).

Zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów dokrewnych powodują nieprawidłowy rozwój i dają wiele niepożądanych objawowi W wypadku niedomogi lub nadczynności tarczycy występują u młodzieży takie objawy, jak: bladość, ospałość, powolność, szybka męczliwość bądź też – nerwowość, nadpobudliwość, żywość, wytrzeszcz oczu (Bogdanowicz, 1935, s. 60 – 61).

Zaburzenia funkcji gruczołów płciowych mogą prowadzić do infantylizmu (opóźnionego dojrzewania płciowego) lub też przeciwnie – do przedwczesnej dojrzałości. Często również stają się przyczyną nieregularnego miesiączkowania u dziewcząt. Przyczyną niedorozwoju lub przedwczesnego rozwoju płciowego może być także niedomoga lub nadczynność wy- dzielnicza przedniego płatu przysadki mózgowej. Wadliwe funkcjonowanie tego gruczołu może prowadzić również do zaburzeń wzrostu (karłowatość przysadkowa lub gigantyzm) (Dryjski, 1947, s. 50 – 51).

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.