Dobry psycholog z Gdynii. Fachowa pomoc psychologiczna. Sprawdź sam!

UJĘCIE SOCJOKULTUROWO-EWOLUCYJNE: GERHARD I JEAN LENSKI

Wiele elementów charakteryzujących różne typy społeczeństwa pochodzi z ewolucyjnych teorii Gerharda i Jeana Lenskich (1987). Badacze ci postrzegają ewolucję społeczną jako wynik zmian wiedzy kulturowej, szczególnie w dziedzinie technologii. Społeczeństwa zmieniają się wraz z uzyskiwaniem większej ilości informacji na temat środowiska oraz sposobów jego eksploatacji z pożytkiem dla członków społeczeństwa. Zmiana zachodzi zazwyczaj w kierunku większej złożoności oraz zaawansowania technologicznego.

Z biegiem czasu zmiany zachodzą w większości społeczeństw: dzieje się tak na skutek dyfuzji kulturowej bądź niezależnych inicjatyw. Zapoczątkowana zmiana przebiega stosunkowo szybko. Motorem zmian jest – według Lenskich – nowa technologia. Może nią być zarówno ręczne narzędzie do uprawy ziemi, jaki zastępująca je maszyna. Związek między społecznością a jej fizycznym środowiskiem jest więc zmieniany przez nowe idee, techniki i narzędzia.

Innowacje technologiczne ograniczają zazwyczaj zdolność środowiska naturalnego do kształtowania natury społeczeństwa. Tworząc technologię i posługując się nią, społeczeństwa zwiększają kontrolę nad własnym losem i przestają być zdane na łąskę swego naturalnego środowiska. Jednak zależność współczesnych społeczeństw od paliw kopalnych przypomina, że rozwój technologii może niekiedy prowadzić do wzrostu zależności od środowiska naturalnego.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.